The finalists in each environmental categories for the 2018 Eco-Logic Awards were selected recently with some major names making an appearance.

The awards, which are hosted by the Enviropaedia, are set to take place on World Environment Day in Tshwane, to honour those individuals, organisations products and services that positively contribute towards an environmentally sustainable world for us to live in.

The judging panel, which consisted of 14 highly experienced and knowledgeable judges from senior positions in the private and public sectors, had a big task on their hands, examining all the high-quality entries.

“It was tough deciding on the ultimate winners from all the entries, but I believe each single entry is worthy. Every effort made to save our planet is welcomed, no matter how small or insignificant it may seem to some, because as a collective we have so much more power to make a positive difference, “says Smile 90.4FM presenter, Maurice Carpede, who was on the judging panel.

The 2018 Eco-Logic Awards finalists include: 

Biodiversity Award (sponsored by Afrisam)

  • Bearded Vulture Breeding Programme
  • Buffelsdraai Landfill Site Community Reforestation Project
  • Cape Town Environmental Education Trust – Nature Care Fund
  • LAB: Wetlands SA Project
  • LifeScanner Lab-In-A-Box

Climate Change Award (sponsored by the Department of Environmental Affairs)

  • EcoBrick Exchange
  • Ecological Regeneration: Vusa Collaborative
  • ENERGY Systems Joburg Landfill Gas To Electricity Project
  • Pick n Pay
  • Sanlam Cape Town Marathon

Eco-Innovation Award (sponsored by City of Tshwane)

  • CSIR Bioplastic
  • Rare Earth Recycling Technologies – LPX Luminophorous Powder Processing Plant
  • Reclite – Electronic and Lighting Waste Transportation
  • Touch Tap
  • Zeitz Mocaa Museum

Energy Efficiency Award (sponsored by ESKOM)

  • Elgin Fruit Juice – Anaerobic Digestion Plant
  • Energy Partners – Pick ‘n Pay Project
  • Energy Systems Johannesburg – Landfill Gas To Electricity Project
  • Sarebi – The South African Renewable Energy Business Incubator
  • Robben Island Solar PV Microgrid

Recycling and Waste Management Award

  • ISUZU – Zero Waste to Landfill
  • Rambrick
  • The Supa Mama Entrepreneurial Training Project
  • Wild Coast Sun – Zero Waste to Landfill
  • ZuluGal Retro

Transport Award

  • Smart Trucking – Performance Based Standards
  • E-lectric bicycle technology
  • Ford Wildlife Foundation
  • Mechanical Concrete by Tiro Sechaba Construction
  • uGoMyWay

Water Conservation Award (sponsored by Sodastream)

  • Avis Water Conservation
  • ECOlaTRINE sanitation and waste management solution
  • Liberty Braamfontein – Water Saving Project
  • Table Bay Hotel
  • Water Rhapsody Conservation Systems

Green Economy Award (sponsored by CSIR – National Cleaner Production Centre)

  • The Greenovate Awards
  • EcoBrick Exchange
  • TOMA – NOW – Developing the Biomass Value Chain
  • Urban Grown South Africa
  • WESSA EEESAY Project

Municipalities Award (sponsored by SANTAM)

  • City of Cape Town Green Bond
  • Ethekwini Black Soldier Fly Technology
  • Saldanha Bay Municipality Recycling Project
  • City of Tshwane Green Building Programme
  • Knysna Municipality Disaster Management

Eco-Youth Award (sponsored by Pick n Pay)

  • Jukskei River Dirt Catcher – Hannan and Khaleel Akoojee
  • Raise the Baby Rhino with Hunter Mitchell
  • Jacobus van der Linden – Steps to Good Hope
  • Miss Earth South Africa – Eco Bricks
  • Sibusiso Mnisi – Good Work Foundation

Eco-Community Award (sponsored by Sun International)

  • Cape Town Environmental Education Trust – Conservation Leadership Programme
  • Happitecture: Jonathan Edkins
  • Korsman Conservancy
  • Princess Vlei Forum
  • Urban Grown South Africa

Eco-Angel Award (sponsored by Pam Golding Properties)

  • Anthony Asher-Wood (KZN Valley Dogs)
  • Esther van der Westhuizen (Butterfly World Zoo)
  • Linda Tucker (Keeper of the White Lions)
  • Shannon Hoffman (African Raptor Centre)
  • Twin Mosia for the Mamafubedu Greening Project (Elandskop Museum)

Eco-Warrior Award

  • Chris Whyte (Use it Waste)
  • David Hall – (Volunteer Wildfire Services)
  • Patricia Schröder (Reclite SA (Pty) Ltd)
  • Sinegugu Zukulu (Sustaining the Wild Coast)
  • Twin Mawela Mosia (The Ingredients Productions and Elandskop Museum)